Daljinsko očitanje
Sustav daljinskog očitanja potrošnje energije trenutno je instaliran i funkcionalan na 41 lokaciji diljem RH. Mjera daljinskog očitanja provodi se tako da se na objektu instalira mjerna i komunikacijska oprema, koja omogućava automatsko i daljinsko povezivanje objekta s Informacijskim sustavom za gospodarenje energijom (ISGE).
U drugoj projektnoj godini HIO programa je kao pilot projekt osmišljensustav daljinskog očitanja potrošnje energenata i uveden na 20 lokacija (15 u Zagrebu, 2 u Splitu, po 1 u Lepoglavi, Osijeku i Rijeci). Dobra praksa automatiziranja praćenja potrošnje vode i energije odmah je dala i izvrsne rezultate po pitanju ušteda, te su na temelju pravovremene informacije uočena puknuća vodovodnih cijevi (KB Dubrava i Kaznionica u Lepoglavi). Provedene mjere uz minimalnu investiciju osiguravaju godišnje smanjenje troškova za vodu od 2.000.000 kn godišnje.
Uz konzervativnu procjenu o smanjenju potrošnje energije od 5% na lokacijama na kojima je instaliran sustav daljinskog očitanja zbog kvalitetne satne informacije o potrošnji i edukacije krajnjih korisnika putem EE panela, jednostavan period investicije u sustav daljinskog očitanja manji je od godinu dana.
U trećoj projektnoj godini HIO programa, sustav je instaliran na još 16 dodatnih lokacija (11 u Zagrebu, po 1 u Rijeci, Opatiji, Lovranu, Puli i Rovinju).
U četvrtoj projektnoj godini HIO programa, sustav je instaliran na još 5 lokacija.
S obzirom da je sustav instaliran na 41 lokaciju, daljnji korak u gospodarenju energijom definitivno je nadogradnja sustava za potrebe upravljanja potrošnjom energije, kako bi se omogućile daljnje uštede energije i novca. Kada se aktivno pristupi automatiziranju pojedinih sustava potrošnje energije na objektu, svjetska praksa pokazuje da se ostvaruju uštede na razini 20-30%.
Shematski prikaz izvedbe sustava daljinskog očitanja potrošnje energije
EE panel
Informacije o potrošnji električne i toplinske energije te prirodnog plina i vode prikupljeni sa mjernih mjesta nakon obrade u ISGE sustavu prikazuju se na edukacijsko-informacijskom panelu - EE panelu.
EE panel korisnicima pruža uvid u trenutno stanje svakog brojila te daje informaciju o dnevnoj, tjednoj, mjesečnoj i godišnjoj potrošnji svakog energenta, kao i godišnji trošak po zaposleniku izražen naturalno, financijski i u količini proizvedenog ugljičnog dioksida. Uz informacije o potrošnji, na EE panelu se prikazuju i praktični savjeti primjenom kojih zaposlenici osobno mogu pridonijeti smanjenju potrošnje energije.
Smještanjem monitora na uočljivo mjesto na ulazu u pojedine objekte postiže se svjesnost zaposlenika i korisnika prostora o stvarnoj potrošnji energenata te važnosti energetski efikasnog ponašanja.
![]() |
![]() |
Izvedba EE panela na objektu Ministarstva financija