Informacijski sustav za gospodarenje energijom (ISGE)
Informacijski sustav za gospodarenje energijom - ISGE - internetska je aplikacija za nadzor i analizu potrošnje energije i vode u zgradama javnog sektora te predstavlja neizbježan alat za sustavno gospodarenje energijom.
Rezultati
0800 200 170
Besplatni info-telefon
(radnim danom 9-15 sati)
Gašpar Energetić savjetuje
-
Tuširajte se umjesto kupanja u kadi. Na taj način ćete potrošiti i do 50% manje energije i vode.
-
Prilikom gradnje kuće, osigurajte prirodnu ili mehaničku ventilaciju potkrovlja. Ona je nužna za uklanjanje vlage iz prostora i topline ljeti kad temperatura u potkrovlju može dosegnuti i preko 50 °C.
-
Prilikom kupnje klimatizacijskog uređaja, vodite računa o površini prostora i toplinskoj izolaciji objekta, kao i o energetskoj klasi uređaja.
-
Pri kupnji, odaberite hladnjak s prirodnim radnim tvarima poput izobutana (R600a), koje prilikom ispuštanja ne oštećuju ozonski sloj i manje doprinose efektu staklenika.
-
Pri kupnji novih kućanskih uređaja, vodite računa o tome da uređaji kapacitetom budu prilagođeni stvarnim potrebama vašeg kućanstva.
-
Na pripremu potrošne tople vode otpada oko 20% godišnje potrošnje toplinske energije. Zamjenom el. bojlera solarnim sustavom, godišnje je moguće uštedjeti više od 2.000kn.
-
Isključite računalo kad ga ne koristite jer ćete time produljiti životni vijek komponenti i uštedjeti energiju, bez da dodatno opterećujete računalo. Screen saveri ne štede energiju, već samo ekran!
-
Kad provjeravate curenje ili kapanje kućnih instalacija, a imate vrt s okućnicom, ne zaboravite provjeriti i vanjske instalacije (slavine, crijeva i sl.).
-
Nemate li mogućnost ugradnje sustava grijanja s biomasom i solarnim kolektorima ili plinsko centralno grijanje te vam je el. energija jedini dostupni energent, razmislite o ugradnji dizalice topline.
-
Zamrznutu hranu odleđujte prvo u hladnjaku jer na taj način zamrznuta hrana pri odleđivanju ˝besplatno˝ hladi drugu hranu u hladnjaku.
Rezultati SGE projekta
-
U 68 gradova i 15 županija su uspostavljeni Uredi za gospodarenje energijom i oformljeni EE timovi i koji aktivno prate i planiraju potrošnju energenata.
-
75 gradova i 18 županija koristi Informacijski sustav za gospodarenje energijom, a potrošnja se redovito prati u 813 gradskih i 1301 županijskom objektu.
-
U 47 gradova i 12 županija uspostavljene su Info točke energetske efikasnosti za besplatno informiranje i edukaciju građana.
-
Uštede nastale primjenom mjera bez investiranja: energija - 137.373 MWh; CO2 emisije: 38.074 T; troškovi za energiju: 64.589.000 Kn